Mail Bank - en to ro_RO translation catalogue (201 entries)

en: Basic Info
ro_RO: Informaţii de bază

en: Account Setup
ro_RO: Setarea contului

en: Confirm
ro_RO: Confirmă

en: Email Setup
ro_RO: Setări email

en: Email Logs
ro_RO: Jurnale de email

en: Email Log Details
ro_RO: Detaliile jurnalelor de email

en: Test Email
ro_RO: Email de test

en: Plugin Settings
ro_RO: Setările modulului

en: Feedbacks
ro_RO: Feedback

en: Roles & Capabilities
ro_RO: Roluri şi Capabilităţi

en: System Information
ro_RO: Informaţii de sistem

en: Success!
ro_RO: Succes!

en: Email Setup has been updated Successfully
ro_RO: Setările de email au fost actualizate

en: Your Feedback has been sent Successfully
ro_RO: Feedback-ul tău a fost trimis

en: Your request email has been sent Successfully
ro_RO: Mesajul cu cererea ta a fost transmis

en: Roles & Capabilities have been updated Successfully
ro_RO: Rolurile şi Capabilităţile au fost actualizate

en: Test Email was sent Successfully!
ro_RO: Email-ul de test a fost trimis!

en: Test Email was not sent!
ro_RO: Email-ul de test NU a fost trimis!

en: Plugin Settings have been updated Successfully
ro_RO: Setările modulului au fost actualizate

en: Please choose an Action from Dropdown!
ro_RO: Te rugăm să alegi o acţiune din listă!

en: Please choose at least 1 record to delete!
ro_RO: Alege cel puţin o înregistrare pentru a fi ştearsă!

en: Are you sure you want to delete Email Logs?
ro_RO: Eşti sigur că vrei să ştergi jurnalele de email?

en: Selected Logs have been deleted Successfully
ro_RO: Jurnalele selectate au fost şterse

en: Are you sure you want to delete Email Log?
ro_RO: Eşti sigur că vrei să ştergi jurnalele de email?

en: Email Log has been deleted Successfully
ro_RO: Jurnalele selectate au fost şterse

en: The OAuth is not supported by providing SMTP Host, kindly provide username and password
ro_RO: Sistemul OAuth nu suportă Host SMTP, te rugăm să introduci numele de utilizator şi parola

en: Invalid Secret Key. Please rectify and try again!
ro_RO: Cheie secretă invalidă. Rectifică şi încearcă din nou!

en: Licensing
ro_RO: Licenţiere

en: Your License has been activated Successfully
ro_RO: Licenţa a fost activată

en: Sent
ro_RO: Trimis

en: Not Sent
ro_RO: Ne-trimis

en: Important Disclaimer!
ro_RO: Disclaimer important!

en: You don't have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
ro_RO: Nu ai acces la această pagină. Contactează administratorul pentru privilegii.

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Override
ro_RO: Suprascrie

en: Don't Override
ro_RO: Nu suprascrie

en: Save Settings
ro_RO: Salvează setările

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Next Step
ro_RO: Pasul următor

en: Previous Step
ro_RO: Pasul anterior

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Not available
ro_RO: Indisponibil

en: The following php extensions are not found on your server or are currently disabled. These might create few problems in configuring Mail Bank. Please contact your WebHost to setup these extensions on your server.
ro_RO: Următoarele extensii php nu se găsesc pe server sau sunt dezactivate. Acestea pot crea probleme de configurare în modulul Mail Bank. Te rugăm să contactezi administratorul serverului de găzduire pentru remediere.

en: Please provide valid Cc Email Address
ro_RO: Scrie o adresă de email validă pentru câmpul Cc

en: Please provide valid Bcc Email Address
ro_RO: Scrie o adresă de email validă pentru câmpul BCc

en: Please provide Cc Email
ro_RO: Scrie adresa de email în câmpul Cc

en: Please provide Bcc Email
ro_RO: Scrie adresa de email în câmpul BCc

en: Mailer Settings
ro_RO: Setări Mailer

en: From Name
ro_RO: De la (nume)

en: From Name is the inbox field that tells your recipient who sent the messages. If you would like to override the pre-configured From Name, then you would need to insert the name in the inbox field
ro_RO: De la (nume) este câmpul care îi spune recipientului cine i-a trimis mesajul. Dacă doreşti să suprascrii valorile implicite, atunci va trebui să introduci un nume în câmpul respectiv.

en: Please provide From Name
ro_RO: Te rugăm să introduci numele

en: From Email
ro_RO: De la (email)

en: From Email is the inbox field that tells your recipient from which Email Address the messages are coming. If you would like to override the pre-configured From Email, then you would need to insert an Email Address in the inbox field
ro_RO: De la (email) este câmpul care îi spune recipientului de la ce adresă de email a primit mesajul. Dacă doreşti să suprascrii valorile implicite, atunci va trebui să introduci o adresă de email în câmpul respectiv.

en: Please provide From Email Address
ro_RO: Te rugăm să introduci adresa de email

en: Mailer Type
ro_RO: Tipul Mailer-ului

en: This field provides you an ability to choose a specific option for Mailer Type. If you would like to send an Email via SMTP mailer, you would need to select Send Email via SMTP from the drop down or you could use PHP mail () Function
ro_RO: Aici poţi alege o opţiune specifică pentru tipul mailer-ului. Dacă vrei să trimiţi email-uri prin intermediul SMTP, atunci selectează opţiunea corespunzătoare din listă, sau poţi alege să trimiţi mesaje cu ajutorul funcţiei php mail.

en: Send Email via SMTP
ro_RO: Trimite email prin SMTP

en: Use The PHP mail() Function
ro_RO: Foloseşte funcţia PHP mail

en: SMTP Host
ro_RO: Gazda SMTP

en: If you would like to send an Email via different host, you would need to insert that specific host name like smtp.gmail.com in the inbox field
ro_RO: Dacă vei trimite email-uri folosind altă gazdă, trebuie să introduci numele specific al gazdei în câmpul Inbox, ca de exemplu smtp.gmail.com

en: Please provide SMTP Host
ro_RO: Introdu Gazda SMTP

en: SMTP Port
ro_RO: Port SMTP

en: This inbox field is specified to provide a valid SMTP Port for authentication
ro_RO: Acest câmp de inbox este folosit pentru a furniza o autentificare validă SMTP

en: Please provide SMTP Port
ro_RO: Introdu Portul SMTP

en: Encryption
ro_RO: Criptare

en: It provides you an ability to choose a specific option for Encryption. If you would like to send an Email with TLS encryption, you would need to select Use TLS Encryption from the drop down or you could use SSL Encryption. For that you would need to select Use SSL Encryption from the drop down. If you would like to send an Email without encryption, you would need to select No Encryption from the drop down
ro_RO: Aici poţi alege o opţiune specifică pentru criptare. Din listă ai următoarele opţiuni: Criptare TLS sau Criptare SSL, sau poţi selecta opţiunea Fără criptare ca să trimiţi email-uri necriptate.

en: No Encryption
ro_RO: Fără criptare

en: Use SSL Encryption
ro_RO: Criptare SSL

en: Use TLS Encryption
ro_RO: Criptare TLS

en: Authentication
ro_RO: Autentificare

en: This inbox field allows you to choose an appropriate option for authentication. It provides you the Two-way authentication factor; If you would like to authenticate yourself via Username and Password, you would need to select Use Username and Password from the drop down. You can also authenticate by an OAuth 2.0 protocol, which requires Client Id and Secret Key, for that you would need to select Use OAuth (Client ID and Secret Key) from the drop down. You can easily get Client Id and Secret Key from respective SMTP Server Developers section
ro_RO: Acest câmp este folosit pentru a alege o opţiune corespunzătoare de autentificare. Poţi alege autentificarea Two-way şi atunci va fi necesară introducerea de nume de utilizator şi parolă. Te poţi de asemenea autentifica prin protocolul OAuth 2.0, care necesită Client ID şi Secret Key, pe care le poţi obţine uşor de la Serverul SMTP, în secţiunea pentru dezvoltatori.

en: Use SMTP Authentication
ro_RO: Autentificare SMTP

en: Don't Use SMTP Authentication
ro_RO: Fără autentificare

en: Test Email Address
ro_RO: Adresa de email pentru test

en: In this field, you would need to provide a valid Email Address in the inbox field on which you would like to receive Test email
ro_RO: În acest câmp trebuie să furnizezi o adresă de email validă pe care doreşti să primeşti mesajul de test

en: Please provide Test Email Address
ro_RO: Te rugăm să introduci adresa de email pentru test

en: In this field, you would need to provide a subject for Test Email
ro_RO: Aici trebuie să scrii subiectul email-ului de test

en: Please provide Subject
ro_RO: Te rugăm să introduci subiectul

en: Email Content
ro_RO: Conţinutul email-ului

en: In this field, you would need to provide the content for Test Email
ro_RO: Aici trebuie să scrii conţinutul email-ului de test

en: Send Test Email
ro_RO: Trimite email-ul de test

en: SMTP Debugging Output
ro_RO: Depanare SMTP

en: Checking your settings
ro_RO: Se verifică setările

en: Result
ro_RO: Rezultat

en: Send Another Test Email
ro_RO: Trimite alt email de test

en: From Name Configuration
ro_RO: Se trimite email de la (nume)

en: If you would like to override the pre-configured name which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
ro_RO: Dacă se doreşte introducerea altui nume decât cel preconfigurat atunci când se trimit email-uri, atunci se alege opţiunea specifică din listă.

en: From Email Configuration
ro_RO: Se trimite email de la (email)

en: If you would like to override your pre-configured Email Address which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
ro_RO: Dacă se doreşte introducerea altei adrese de email decât cea preconfigurată atunci când se trimit email-uri, atunci se alege opţiunea specifică din listă.

en: Username
ro_RO: Nume de utilizator

en: In this field, you would need to provide a username to authenticate your SMTP details
ro_RO: Aici trebuie să introduci un nume de utilizator pentru autentificarea SMTP

en: Please provide username
ro_RO: Te rugăm să introduci numele de utilizator

en: Password
ro_RO: Parola

en: In this field, you would need to provide a password to authenticate your SMTP details
ro_RO: Aici trebuie să introduci parola pentru autentificarea SMTP

en: Please provide password
ro_RO: Te rugăm să introduci parola

en: Redirect URI
ro_RO: Adresa URI pentru redirijare

en: Please copy this Redirect URI and Paste into Redirect URI field when creating your app
ro_RO: Copiază adresa de redirijare URI în caseta de redirijare atunci când creezi o aplicaţie

en: Use OAuth (Client Id and Secret Key required)
ro_RO: Foloseşte OAuth (Client ID şi Secret Key sunt necesare)

en: Plain Authentication
ro_RO: Autentificare simplă

en: Client Id
ro_RO: Client ID

en: Please provide valid Client Id issued by your SMTP Host
ro_RO: Te rugăm să introduci un id client valid furnizat de gazda ta SMTP

en: Please provide valid Secret Key issued by your SMTP Host
ro_RO: Te rugăm să introduci o cheie secretă validă furnizată de gazda ta SMTP

en: Please provide Client Id
ro_RO: Te rugăm să introduci ID-ul de Client

en: Please provide Secret Key
ro_RO: Te rugăm să introduci cheia secretă

en: Yes, automatically send a Test Email upon clicking on the Next Step Button to verify settings
ro_RO: Da, trimite automat un email de test atunci când mergi la pasul următor pentru verificarea setărilor

en: Email Address
ro_RO: Adresa de email

en: In this field, you would need to add a valid Email Address in the inbox field from which you would like to send Emails
ro_RO: Aici trebuie să introduci o adresă de email validă de la care doreşti să trimiţi email-urile

en: Please provide valid Email Address
ro_RO: Te rugăm să introduci o adresă de email validă

en: Reply To
ro_RO: Răspunde la

en: In this field, you would need to add a valid Email Address that is automatically inserted into the Reply To field when a user replies to an email message
ro_RO: Aici trebuie să adaugi o adresă de email validă care va fi automat inserată în câmpul "Răspunde la" atunci când un utilizator doreşte să răspundă la mesajul tău

en: Please provide Reply To Email Address
ro_RO: Te rugăm să introduci adresa de email la care să se răspundă

en: Get Google Client Id and Secret Key
ro_RO: Primeşte Client ID şi Secret Key de la Google

en: Get Microsoft Client Id and Secret Key
ro_RO: Primeşte Client ID şi Secret Key de la Microsoft

en: Get Yahoo Client Id and Secret Key
ro_RO: Primeşte Client ID şi Secret Key de la Yahoo

en: Start Date
ro_RO: Data de start

en: Please provide Start Date
ro_RO: Te rugăm să introduci data de start

en: This field shows starting date of Email Logs
ro_RO: Aici se afişează data de start a jurnalelor de email

en: End Date
ro_RO: Data de stop

en: Please provide End Date
ro_RO: Te rugăm să introduci data de stop

en: This field shows ending date of Email Logs
ro_RO: Aici se afişează data de stop a jurnalelor de email

en: Submit
ro_RO: Trimite

en: Bulk Action
ro_RO: Acţiunea de bulk

en: Delete
ro_RO: Şterge

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Email To
ro_RO: Email către

en: Action
ro_RO: Acţiune

en: Show Details
ro_RO: Arată detaliile

en: Email Details
ro_RO: Detaliile email-ului

en: Email Debugging output
ro_RO: Depanarea email-urilor

en: Close
ro_RO: Închide

en: Debugging Output
ro_RO: Depanare

en: Show Debugging Output
ro_RO: Arată datele depanării

en: Email Sent To
ro_RO: Email trimis către

en: Date/Time
ro_RO: Data/Ora

en: Status
ro_RO: Stare

en: From
ro_RO: De la

en: Back to Email Logs
ro_RO: Înapoi la jurnalele de email

en: Automatic Plugin Updates
ro_RO: Actualizare automată a modulului

en: Please choose a specific option whether to allow Automatic Plugin Updates
ro_RO: Te rugăm să alegi dacă modulul se va actualiza automat sau nu

en: Debug Mode
ro_RO: Modul Depanare

en: Please choose a specific option for Debug Mode
ro_RO: Alege o opţiune specifică depanării

en: Remove Tables at Uninstall
ro_RO: Şterge tabelele la dezinstalarea modulului

en: Please choose a specific option whether to allow Remove Tables at Uninstall
ro_RO: Alege opţiunea dorită cu privire la păstrarea sau ştergerea tabelelor

en: Monitoring Email Logs
ro_RO: Monitorizează jurnalele de email

en: This field is used to allow Email Logs to monitor or not
ro_RO: Acest câmp este folosit pentru a permite monitorizarea jurnalelor de email

en: Show Mail Bank Menu
ro_RO: Arată Mail Bank în meniul lateral

en: Please choose a specific role who can see Sidebar Menu
ro_RO: Alege rolurile specifice care pot vedea meniul Mail Bank în bara laterală

en: Author
ro_RO: Autor

en: Contributor
ro_RO: Contribuitor

en: Subscriber
ro_RO: Abonat

en: Others
ro_RO: Altele

en: Show Mail Bank Top Bar Menu
ro_RO: Arată Mail Bank în meniul de sus

en: Please choose a specific option from Mail Bank Top Bar Menu
ro_RO: Alege o opţiune specifică din meniul Mail Bank de sus

en: An Administrator Role can do the following
ro_RO: Un rol de Administrator are următoarele permisiuni

en: Please choose specific page available for the Administrator Access
ro_RO: Alege o pagină dedicată accesului pentru Administrator

en: Full Control
ro_RO: Control complet

en: An Author Role can do the following
ro_RO: Un rol de Autor are următoarele permisiuni

en: Please choose specific page available for Author Access
ro_RO: Alege o pagină dedicată accesului pentru Autor

en: An Editor Role can do the following
ro_RO: Un rol de Editor are următoarele permisiuni

en: Please choose specific page available for Editor Access
ro_RO: Alege o pagină dedicată accesului pentru Editor

en: A Contributor Role can do the following
ro_RO: Un rol de Contribuitor are următoarele permisiuni

en: Please choose specific page available for Contributor Access
ro_RO: Alege o pagină dedicată accesului pentru Contribuitor

en: Other Roles can do the following
ro_RO: Un alt rol are următoarele permisiuni

en: Please choose specific page available for Others Role Access
ro_RO: Alege o pagină dedicată accesului pentru Alte roluri

en: Please tick the appropriate capabilities for security purposes
ro_RO: Bifează capabilităţile potrivite, din motive de securitate

en: Only users with these capabilities can access Mail Bank
ro_RO: Doar utilizatorii cu aceste capabilităţi pot accesa Mail Bank

en: A Subscriber Role can do the following
ro_RO: Un rol de Abonat are următoarele permisiuni

en: Please choose specific page available for Subscriber Access
ro_RO: Alege o pagină dedicată accesului pentru Abonat

en: Thank You!
ro_RO: Îţi mulţumim!

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
ro_RO: Te rugăm să completezi formularul de mai jos, dacă vrei să sugerezi îmbunătăţiri ale modulului nostru

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
ro_RO: Dacă ai probleme sau nemulţumiri, poţi folosi acelaşi formular de mai jos

en: You can also write us on
ro_RO: Poţi să ne scrii la

en: Your Name
ro_RO: Numele tău

en: Please provide your Name which will be sent along with your Feedback
ro_RO: Te rugăm să scrii numele tău, care va fi transmis împreună cu mesajul tău

en: Please provide your Name
ro_RO: Te rugăm să introduci numele

en: Your Email
ro_RO: Adresa ta de email

en: Please provide your Email Address which will be sent along with your Feedback
ro_RO: Te rugăm să scrii adresa ta de email, care va fi transmisă împreună cu mesajul tău

en: Please provide your Email Address
ro_RO: Te rugăm să introduci adresa ta de email

en: Please provide your Feedback which will be sent along
ro_RO: Scrie aici mesajul tău

en: Please provide your Feedback
ro_RO: Te rugăm să introduci mesajul

en: Send Feedback
ro_RO: Trimite feedback

en: Sending Test Email to
ro_RO: Se trimite email-ul de test către

en: Email Status
ro_RO: Stare email

en: Important Notice!
ro_RO: Notificare importantă!

en: Congratulations! You have recently purchased Mail Bank Business Edition and now you would need to activate the license in order to unlock it!
ro_RO: Felicitări! Ai achiziţionat Ediţia Business a modulului Mail Bank, iar acum trebuie să activezi licenţa pentru a debloca modulul.

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
ro_RO: Completează detaliile necesare şi apoi fă clic pe Validare Licenţă pentru deblocare

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
ro_RO: Dacă întâmpini probleme, ne poţi contacta la

en: Product Name
ro_RO: Numele Produsului

en: Current Version
ro_RO: Versiunea Curentă

en: Website URL
ro_RO: URL Website

en: Order ID
ro_RO: ID comandă

en: API KEY
ro_RO: Cheia API

en: Validate License
ro_RO: Validare Licenţă

en: This field shows your Installed Product
ro_RO: Aici se afişează Produsul instalat

en: This field shows your Installed Product Version
ro_RO: Aici se afişează versiunea Produsului instalat

en: This field shows your Website URL
ro_RO: Aici este adresa website-ului tău

en: Please provide your Order ID  which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
ro_RO: Te rugăm să furnizezi Order ID pe care l-ai primit după ce ai achiziţionat produsul. Acesta este folosit pentru a valida licenţa

en: Please provide your API Key which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
ro_RO: Te rugăm să furnizezi API Key pe care ai primit-o după ce ai achiziţionat produsul. Aceasta este folosită pentru a valida licenţa

en: Please provide Order ID received after making the purchase
ro_RO: Te rugăm să furnizezi Order ID pe care l-ai primit după ce ai achiziţionat produsul

en: Please provide API Key received after making the purchase
ro_RO: Te rugăm să furnizezi API Key pe care ai primit-o după ce ai achiziţionat produsul
