Mail Bank - en to pt_PT translation catalogue (208 entries)

en: Basic Info
pt_PT: Informação básica

en: Account Setup
pt_PT: Configuração da Conta

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Email Setup
pt_PT: Confirmação de email

en: Email Logs
pt_PT: Logs de email

en: Email Log Details
pt_PT: Email Logs Detalhes

en: Test Email
pt_PT: Teste de email

en: Plugin Settings
pt_PT: Configurações do Plugin

en: Feedbacks
pt_PT: Comentários

en: Roles & Capabilities
pt_PT: Funções e capacidades

en: System Information
pt_PT: Informação de sistema

en: Success!
pt_PT: Sucesso!

en: Email Setup has been updated Successfully
pt_PT: Configuração de e-mail foi atualizada com êxito

en: Your Feedback has been sent Successfully
pt_PT: Seu comentário foi enviado com sucesso

en: Your request email has been sent Successfully
pt_PT: O seu e-mail de solicitação foi enviado com êxito

en: Roles & Capabilities have been updated Successfully
pt_PT: Funções e capacidades foram atualizadas com êxito

en: Test Email was sent Successfully!
pt_PT: O email de teste foi enviado com sucesso!

en: Test Email was not sent!
pt_PT: O e-mail de teste não foi enviado!

en: Plugin Settings have been updated Successfully
pt_PT: As configurações de plug-in foram atualizadas com êxito

en: Please choose an Action from Dropdown!
pt_PT: Por favor, escolha uma ação de Dropdown!

en: Please choose at least 1 record to delete!
pt_PT: Por favor, escolha pelo menos 1 registro para excluir!

en: Are you sure you want to delete Email Logs?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir logs de e-mail?

en: Selected Logs have been deleted Successfully
pt_PT: Os logs selecionados foram excluídos com êxito

en: Are you sure you want to delete Email Log?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir o registro de e-mail?

en: Email Log has been deleted Successfully
pt_PT: Email Log foi excluído com êxito

en: The OAuth is not supported by providing SMTP Host, kindly provide username and password
pt_PT: O OAuth não é suportado pelo fornecimento de SMTP Host, gentilmente...

en: Invalid Secret Key. Please rectify and try again!
pt_PT: Chave secreta inválida. Retificar e tentar novamente!

en: Licensing
pt_PT: Licenciamento

en: Your License has been activated Successfully
pt_PT: Sua licença foi ativada com êxito

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Not Sent
pt_PT: Não enviado

en: Important Disclaimer!
pt_PT: Aviso Importante!

en: You don't have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
pt_PT: Você não tem acesso suficiente a esta página. Entre em contato com o Administrador para obter mais Privilégios

en: Enable
pt_PT: Habilitar

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Override
pt_PT: Sobrepor

en: Don't Override
pt_PT: Não substituir

en: Save Settings
pt_PT: Salvar configurações

en: Subject
pt_PT: Sujeito

en: Next Step
pt_PT: Próximo passo

en: Previous Step
pt_PT: Passo anterior

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Not available
pt_PT: Não disponível

en: The following php extensions are not found on your server or are currently disabled. These might create few problems in configuring Mail Bank. Please contact your WebHost to setup these extensions on your server.
pt_PT: As seguintes extensões php não foram encontradas no seu servidor ou estão desativadas no momento...

en: Please provide valid Cc Email Address
pt_PT: Forneça um endereço de email Cc válido

en: Please provide valid Bcc Email Address
pt_PT: Forneça um endereço de email Bcc válido

en: Please provide Cc Email
pt_PT: Forneça um email Cc

en: Please provide Bcc Email
pt_PT: Forneça um email Bcc

en: Mailer Settings
pt_PT: Configurações do Mailer

en: From Name
pt_PT: Do nome

en: From Name is the inbox field that tells your recipient who sent the messages. If you would like to override the pre-configured From Name, then you would need to insert the name in the inbox field
pt_PT: De Nome é o campo Caixa de entrada que informa o destinatário que enviou as mensagens. Se você quiser ...

en: Please provide From Name
pt_PT: Forneça do Nome

en: From Email
pt_PT: Do email

en: From Email is the inbox field that tells your recipient from which Email Address the messages are coming. If you would like to override the pre-configured From Email, then you would need to insert an Email Address in the inbox field
pt_PT: De e-mail é o campo da caixa de entrada que informa o destinatário a partir do qual o endereço de e-mail as mensagens ...

en: Please provide From Email Address
pt_PT: Forneça um endereço de e-mail

en: Mailer Type
pt_PT: Tipo de mailer

en: This field provides you an ability to choose a specific option for Mailer Type. If you would like to send an Email via SMTP mailer, you would need to select Send Email via SMTP from the drop down or you could use PHP mail () Function
pt_PT: Este campo fornece-lhe a capacidade de escolher uma opção específica para o tipo de correspondência. Se você quiser ...

en: Send Email via SMTP
pt_PT: Enviar email via SMTP

en: Use The PHP mail() Function
pt_PT: Use a função PHP mail ()

en: If you would like to send an Email via different host, you would need to insert that specific host name like smtp.gmail.com in the inbox field
pt_PT: Se você gostaria de enviar um e-mail através de host diferente, você precisaria inserir esse específico ...

en: Please provide SMTP Host
pt_PT: Forneça um Host SMTP

en: SMTP Port
pt_PT: Porta SMTP

en: This inbox field is specified to provide a valid SMTP Port for authentication
pt_PT: Este campo da caixa de entrada é especificado para fornecer uma porta SMTP válida para autenticação

en: Please provide SMTP Port
pt_PT: Forneça a porta SMTP

en: Encryption
pt_PT: Encriptação

en: It provides you an ability to choose a specific option for Encryption. If you would like to send an Email with TLS encryption, you would need to select Use TLS Encryption from the drop down or you could use SSL Encryption. For that you would need to select Use SSL Encryption from the drop down. If you would like to send an Email without encryption, you would need to select No Encryption from the drop down
pt_PT: Ele fornece a capacidade de escolher uma opção específica para Criptografia. Se você gostaria de enviar ...

en: No Encryption
pt_PT: Sem encriptação

en: Use SSL Encryption
pt_PT: Usar criptografia SSL

en: Use TLS Encryption
pt_PT: Usar criptografia TLS

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: This inbox field allows you to choose an appropriate option for authentication. It provides you the Two-way authentication factor; If you would like to authenticate yourself via Username and Password, you would need to select Use Username and Password from the drop down. You can also authenticate by an OAuth 2.0 protocol, which requires Client Id and Secret Key, for that you would need to select Use OAuth (Client ID and Secret Key) from the drop down. You can easily get Client Id and Secret Key from respective SMTP Server Developers section
pt_PT: Esse campo Caixa de entrada permite que você escolha uma opção apropriada para autenticação. Ele fornece...

en: Use SMTP Authentication
pt_PT: Usar autenticação SMTP

en: Don't Use SMTP Authentication
pt_PT: Não usar autenticação SMTP

en: Test Email Address
pt_PT: E-mail de teste

en: In this field, you would need to provide a valid Email Address in the inbox field on which you would like to receive Test email
pt_PT: Neste campo, você precisará fornecer um endereço de e-mail válido no campo Caixa de entrada no qual...

en: Please provide Test Email Address
pt_PT: Por favor forneça um endereço de e-mail de teste

en: In this field, you would need to provide a subject for Test Email
pt_PT: Neste campo, você precisará fornecer um assunto para o E-mail de teste

en: Please provide Subject
pt_PT: Forneça o Assunto

en: Email Content
pt_PT: Conteúdo de e-mail

en: In this field, you would need to provide the content for Test Email
pt_PT: Neste campo, precisará fornecer o conteúdo para o E-mail de teste

en: Send Test Email
pt_PT: Enviar e-mail de teste

en: SMTP Debugging Output
pt_PT: Saída de depuração SMTP

en: Checking your settings
pt_PT: A verificar as suas definições

en: Result
pt_PT: Resultado

en: Send Another Test Email
pt_PT: Enviar outro e-mail de teste

en: From Name Configuration
pt_PT: Configuração pelo Nome

en: If you would like to override the pre-configured name which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
pt_PT: Se você quiser substituir o nome pré-configurado que será usado ao enviar e-mails, ...

en: From Email Configuration
pt_PT: A partir da configuração de e-mail

en: If you would like to override your pre-configured Email Address which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
pt_PT: Se você quiser substituir seu endereço de e-mail pré-configurado, que será usado durante o envio ...

en: Username
pt_PT: Utilizador

en: In this field, you would need to provide a username to authenticate your SMTP details
pt_PT: Neste campo, você precisará fornecer um nome de usuário para autenticar os detalhes do SMTP

en: Please provide username
pt_PT: Forneça o nome de usuário

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: In this field, you would need to provide a password to authenticate your SMTP details
pt_PT: Neste campo, você precisará fornecer uma senha para autenticar os detalhes do SMTP

en: Please provide password
pt_PT: Forneça senha

en: Redirect URI
pt_PT: Redirecionar URI

en: Please copy this Redirect URI and Paste into Redirect URI field when creating your app
pt_PT: Copie este URI de redirecionamento e colar no campo URI de redirecionamento ao criar seu aplicativo

en: Use OAuth (Client Id and Secret Key required)
pt_PT: Use OAuth (Client Id e Secret Key necessários)

en: Plain Authentication
pt_PT: Autenticação simples

en: Login
pt_PT: Entrar

en: Client Id
pt_PT: ID de cliente

en: Secret Key
pt_PT: Chave secreta

en: Please provide valid Client Id issued by your SMTP Host
pt_PT: Forneça um Id de Cliente válido emitido pelo Host SMTP

en: Please provide valid Secret Key issued by your SMTP Host
pt_PT: Forneça uma Chave secreta válida emitida pelo Host SMTP

en: Please provide Client Id
pt_PT: Forneça o ID de cliente

en: Please provide Secret Key
pt_PT: Por favor, forneça a chave secreta

en: Yes, automatically send a Test Email upon clicking on the Next Step Button to verify settings
pt_PT: Sim, envie automaticamente um e-mail de teste ao clicar no botão Próximo passo para verificar as configurações

en: Email Address
pt_PT: Endereço de email

en: In this field, you would need to add a valid Email Address in the inbox field from which you would like to send Emails
pt_PT: Neste campo, você precisará adicionar um endereço de e-mail válido no campo caixa de entrada a partir do qual você ...

en: Please provide valid Email Address
pt_PT: Forneça um endereço de e-mail válido

en: Reply To
pt_PT: Resposta a

en: In this field, you would need to add a valid Email Address that is automatically inserted into the Reply To field when a user replies to an email message
pt_PT: Neste campo, você precisará adicionar um endereço de e-mail válido que seja automaticamente inserido em ...

en: Please provide Reply To Email Address
pt_PT: Forneça resposta para o endereço de e-mail

en: Get Google Client Id and Secret Key
pt_PT: Obter ID de cliente do Google e chave secreta

en: Get Microsoft Client Id and Secret Key
pt_PT: Obter ID de cliente da Microsoft e chave secreta

en: Get Yahoo Client Id and Secret Key
pt_PT: Obter ID de cliente da Yahoo e chave secreta

en: Start Date
pt_PT: Data de início

en: Please provide Start Date
pt_PT: Forneça a data de início

en: This field shows starting date of Email Logs
pt_PT: Este campo mostra a data de início dos logs de e-mail

en: End Date
pt_PT: Data de fim

en: Please provide End Date
pt_PT: Forneça a data de término

en: This field shows ending date of Email Logs
pt_PT: Este campo mostra a data de término dos logs de e-mail

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Bulk Action
pt_PT: Ação em massa

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Email To
pt_PT: Email para

en: Action
pt_PT: Ação

en: Show Details
pt_PT: Ver detalhes

en: Email Details
pt_PT: Detalhes do email

en: Email Debugging output
pt_PT: E-mail de depuração de saída

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Debugging Output
pt_PT: Depuração de saída

en: Show Debugging Output
pt_PT: ver Depuração de saída

en: Email Sent To
pt_PT: Email enviado para

en: Date/Time
pt_PT: Data/hora

en: Status
pt_PT: estado

en: From
pt_PT: De

en: Back to Email Logs
pt_PT: Voltar para Logs de e-mail

en: Automatic Plugin Updates
pt_PT: Atualizações automáticas de plug-ins

en: Please choose a specific option whether to allow Automatic Plugin Updates
pt_PT: Escolha uma opção específica para permitir a

en: Debug Mode
pt_PT: Modo de depuração

en: Please choose a specific option for Debug Mode
pt_PT: Escolha uma opção específica para o modo de depuração

en: Remove Tables at Uninstall
pt_PT: Remover tabelas na desinstalação

en: Please choose a specific option whether to allow Remove Tables at Uninstall
pt_PT: Escolha uma opção específica se deseja permitir que o Remover tabelas na desinstalação

en: Monitoring Email Logs
pt_PT: Monitorando Logs de e-mail

en: This field is used to allow Email Logs to monitor or not
pt_PT: Este campo é utilizado para permitir que Registros de E-mail monitorem ou não

en: Show Mail Bank Menu
pt_PT: Mostrar o menu do Mail Bank

en: Please choose a specific role who can see Sidebar Menu
pt_PT: Escolha um papel específico que pode ver Menu da barra lateral

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Author
pt_PT: Autor

en: Contributor
pt_PT: colaborador

en: Subscriber
pt_PT: Subscritor

en: Others
pt_PT: Outros

en: Show Mail Bank Top Bar Menu
pt_PT: Mostrar Bank de Correio Menu da Barra Superior

en: Please choose a specific option from Mail Bank Top Bar Menu
pt_PT: Por favor, escolha uma opção específica do Mail Bank Top Bar Menu

en: An Administrator Role can do the following
pt_PT: Uma Função de Administrador pode fazer o seguinte

en: Please choose specific page available for the Administrator Access
pt_PT: Escolha a página específica disponível para o Administrador

en: Full Control
pt_PT: Controlo total

en: An Author Role can do the following
pt_PT: Uma função de autor pode fazer o seguinte

en: Please choose specific page available for Author Access
pt_PT: Por favor, escolha a página específica disponível para Acesso de Autor

en: An Editor Role can do the following
pt_PT: Uma função de editor pode fazer o seguinte

en: Please choose specific page available for Editor Access
pt_PT: Escolha a página específica disponível para Acesso ao Editor

en: A Contributor Role can do the following
pt_PT: Uma função de colaborador pode fazer o seguinte

en: Please choose specific page available for Contributor Access
pt_PT: Escolha uma página específica disponível para Acesso de Colaborador

en: Other Roles can do the following
pt_PT: Outras funções podem fazer o seguinte

en: Please choose specific page available for Others Role Access
pt_PT: Por favor, escolha a página específica disponível para outros acessos

en: Please tick the appropriate capabilities for security purposes
pt_PT: Marque as capacidades apropriadas para fins de segurança

en: Only users with these capabilities can access Mail Bank
pt_PT: Apenas os utilizadores com estas capacidades podem aceder ao Mail Bank

en: A Subscriber Role can do the following
pt_PT: Uma Função Assinante pode fazer o seguinte

en: Please choose specific page available for Subscriber Access
pt_PT: Escolha uma página específica disponível para Subscriber Access

en: Thank You!
pt_PT: Obrigado!!!!

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
pt_PT: Por favor, preencha o formulário abaixo, se você gostaria de sugerir alguns...

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
pt_PT: Se você também tiver qualquer sugestão / queixa, você pode usar o mesmo formulário abaixo

en: You can also write us on
pt_PT: Você também pode nos escrever

en: Your Name
pt_PT: O seu nome

en: Please provide your Name which will be sent along with your Feedback
pt_PT: Por favor, forneça o seu Nome, que será enviado juntamente com o seu Feedback

en: Please provide your Name
pt_PT: Forneça o seu nome

en: Your Email
pt_PT: O seu email

en: Please provide your Email Address which will be sent along with your Feedback
pt_PT: Forneça o endereço de e-mail que será enviado juntamente com o seu feedback

en: Please provide your Email Address
pt_PT: Forneça o endereço de e-mail

en: Please provide your Feedback which will be sent along
pt_PT: Por favor, forneça seu feedback, que será enviado junto

en: Please provide your Feedback
pt_PT: Por favor, forneça seu feedback

en: Send Feedback
pt_PT: Enviar feedback

en: Sending Test Email to
pt_PT: Enviando um e-mail de teste para

en: Email Status
pt_PT: Email status

en: Important Notice!
pt_PT: Noticia importante!

en: Congratulations! You have recently purchased Mail Bank Business Edition and now you would need to activate the license in order to unlock it!
pt_PT: Parabéns! Você comprou recentemente Mail Bank Business Edition e agora você iria ...

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
pt_PT: Preencha os dados necessários e clique em Validar licença para desbloquear

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
pt_PT: Se você enfrentar quaisquer problemas de ativação da licença, entre em contato conosco pelo

en: Product Name
pt_PT: Nome de produto

en: Current Version
pt_PT: Versão corrente ...

en: Website URL
pt_PT: Endereço de website

en: Order ID
pt_PT: Encomenda número

en: API KEY
pt_PT: Chave API

en: Validate License
pt_PT: Validade da licença

en: This field shows your Installed Product
pt_PT: Este campo mostra o seu Produto Instalado

en: This field shows your Installed Product Version
pt_PT: Este campo mostra a versão instalada do produto

en: This field shows your Website URL
pt_PT: Este campo mostra o endereço do site

en: Please provide your Order ID  which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
pt_PT: Forneça o ID da sua encomenda que recebeu após a compra do Produto. Isto será ...

en: Please provide your API Key which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
pt_PT: Forneça a sua Chave de API que recebeu após a compra do Produto. Isto será ...

en: Please provide Order ID received after making the purchase
pt_PT: Forneça o ID da Encomenda recebido após efetuar a compra

en: Please provide API Key received after making the purchase
pt_PT: Forneça a Chave da API recebida após efetuar a compra

en: There is no changelog available.
pt_PT: Não há nenhum changelog disponível.

en: Check for updates
pt_PT: Verificar atualizações

en: This plugin is up to date.
pt_PT: Este plugin está atualizado.

en: A new version of this plugin is available.
pt_PT: Está disponível uma nova versão deste plug-in.

en: Unknown update checker status "%s"
pt_PT: Status do verificador de atualização desconhecido "% s"
