Mail Bank - en to nl_NL translation catalogue (201 entries)

en: Basic Info
nl_NL: Basis informatie

en: Account Setup
nl_NL: Account instellingen

en: Confirm
nl_NL: Bevestigen

en: Email Setup
nl_NL: Email instellingen

en: Email Logs
nl_NL: Email logs

en: Email Log Details
nl_NL: Email log details

en: Test Email
nl_NL: Test email

en: Plugin Settings
nl_NL: Plugin instellingen

en: Feedbacks
nl_NL: Terugkoppelingen

en: Roles & Capabilities
nl_NL: Rollen en opties

en: System Information
nl_NL: Systeem informatie

en: Success!
nl_NL: Succes!

en: Email Setup has been updated Successfully
nl_NL: Email instellingen zijn bijgewerkt

en: Your Feedback has been sent Successfully
nl_NL: Uw terugkoppeling is verzonden

en: Your request email has been sent Successfully
nl_NL: Uw verzoek email is verzonden

en: Roles & Capabilities have been updated Successfully
nl_NL: Rollen en opties zijn bijgewerkt

en: Test Email was sent Successfully!
nl_NL: Test email is verzonden!

en: Test Email was not sent!
nl_NL: Test email is niet verzonden!

en: Plugin Settings have been updated Successfully
nl_NL: Plugin instellingen zijn bijgewerkt

en: Please choose an Action from Dropdown!
nl_NL: Kies een handeling uit de dropdown!

en: Please choose at least 1 record to delete!
nl_NL: Selecteer minstens 1 record om te verwijderen!

en: Are you sure you want to delete Email Logs?
nl_NL: Weet je zeker dat je de email logs wilt verwijderen?

en: Selected Logs have been deleted Successfully
nl_NL: Geselecteerde logs zijn verwijderd

en: Are you sure you want to delete Email Log?
nl_NL: Weet je zeker dat je de email log wilt verwijderen?

en: Email Log has been deleted Successfully
nl_NL: Email log is verwijderd

en: The OAuth is not supported by providing SMTP Host, kindly provide username and password
nl_NL: De OAuth is niet beschikbaar bij de invoerde SMTP host. Voer de gebruikersnaam en wachtwoord in

en: Invalid Secret Key. Please rectify and try again!
nl_NL: Ongeldige Secret Key, controleer en probeer het nog eens!

en: Licensing
nl_NL: Licenties

en: Your License has been activated Successfully
nl_NL: Uw licentie is geactiveerd

en: Sent
nl_NL: Verzonden

en: Not Sent
nl_NL: Niet verzonden

en: Important Disclaimer!
nl_NL: Belangrijke disclaimer!

en: You don't have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
nl_NL: Je heb niet voldoende rechten om deze pagina te bekijken. Vraag je administrator om meer rechten

en: Enable
nl_NL: Aan

en: Disable
nl_NL: Uit

en: Override
nl_NL: Vervangen

en: Don't Override
nl_NL: Niet vervangen

en: Save Settings
nl_NL: Instellingen opslaan

en: Subject
nl_NL: Onderwerp

en: Next Step
nl_NL: Volgende stap

en: Previous Step
nl_NL: Vorige stap

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Not available
nl_NL: Niet beschikbaar

en: The following php extensions are not found on your server or are currently disabled. These might create few problems in configuring Mail Bank. Please contact your WebHost to setup these extensions on your server.
nl_NL: De volgende php uitbreidingen zijn niet gevonden op de server of zijn op dit moment uitgeschakeld. Dit geeft mogelijk problemen met configureren van Mail Bank. Neem contact op met je webhost om de uitbreidingen te installeren en/of aan te zetten.

en: Cc
nl_NL: Kopie

en: Bcc
nl_NL: Blinde kopie

en: Please provide valid Cc Email Address
nl_NL: Voer een geldig email adres in voor kopie

en: Please provide valid Bcc Email Address
nl_NL: Voer een geldig email adres in voor blinde kopie

en: Please provide Cc Email
nl_NL: Voer een kopie email adres in

en: Please provide Bcc Email
nl_NL: Voer een blinde kopie email adres in

en: Mailer Settings
nl_NL: Mailer instellingen

en: From Name
nl_NL: Afzender naam

en: From Name is the inbox field that tells your recipient who sent the messages. If you would like to override the pre-configured From Name, then you would need to insert the name in the inbox field
nl_NL: De afzender naam toont wie het bericht verstuurd heeft. Wilt u dit overschrijven, dan dient u de naam in te vullen in het invul veld

en: Please provide From Name
nl_NL: Voer de afzender naam in

en: From Email
nl_NL: Afzender email

en: From Email is the inbox field that tells your recipient from which Email Address the messages are coming. If you would like to override the pre-configured From Email, then you would need to insert an Email Address in the inbox field
nl_NL: Het afzender email adres toont het email adres van de verzender. Wilt u dit overschrijven, dan dient u het email adres in te vullen in het invul veld.

en: Please provide From Email Address
nl_NL: Voer een afzender email adres in

en: Mailer Type
nl_NL: Mailer type

en: This field provides you an ability to choose a specific option for Mailer Type. If you would like to send an Email via SMTP mailer, you would need to select Send Email via SMTP from the drop down or you could use PHP mail () Function
nl_NL: Dit veld geeft u de mogelijk een specifieke Mailer type te kiezen. Wilt u email verzenden via de SMTP mailer, dan kiest u deze uit de dropdown. In andere gevallen kiest u de PHP mail() functie.

en: Send Email via SMTP
nl_NL: Verstuur email met SMTP

en: Use The PHP mail() Function
nl_NL: Gebruik de PHP mail() functie

en: If you would like to send an Email via different host, you would need to insert that specific host name like smtp.gmail.com in the inbox field
nl_NL: Wilt u de email versturen via een andere host, zoals bijvoorbeeld smtp.gmail.com, dan vult u dit in in het betreffende veld

en: Please provide SMTP Host
nl_NL: Voer de SMTP host in

en: SMTP Port
nl_NL: SMTP poort

en: This inbox field is specified to provide a valid SMTP Port for authentication
nl_NL: Dit veld is bedoeld om een geldige SMTP poort aan te geven voor authenticatie

en: Please provide SMTP Port
nl_NL: Voer de SMTP poort in

en: Encryption
nl_NL: Encryptie

en: It provides you an ability to choose a specific option for Encryption. If you would like to send an Email with TLS encryption, you would need to select Use TLS Encryption from the drop down or you could use SSL Encryption. For that you would need to select Use SSL Encryption from the drop down. If you would like to send an Email without encryption, you would need to select No Encryption from the drop down
nl_NL: Dit geeft de mogelijkheid om een specifieke enctyptie te kiezen. Wilt u email verzenden met TLS encryptie, selecteer deze dan uit het dropdown veld. U kunt ook kiezen om met SSL encryptie te verzenden. In dat geval kiest u deze optie uit het dropdown veld. Wenst u de email niet te encrypten? Kies dan "Geen encryptie" uit het dropdown veld.

en: No Encryption
nl_NL: Geen encryptie

en: Use SSL Encryption
nl_NL: Gebruik SSL encryptie

en: Use TLS Encryption
nl_NL: Gebruik TLS encryptie

en: Authentication
nl_NL: Authenticatie

en: This inbox field allows you to choose an appropriate option for authentication. It provides you the Two-way authentication factor; If you would like to authenticate yourself via Username and Password, you would need to select Use Username and Password from the drop down. You can also authenticate by an OAuth 2.0 protocol, which requires Client Id and Secret Key, for that you would need to select Use OAuth (Client ID and Secret Key) from the drop down. You can easily get Client Id and Secret Key from respective SMTP Server Developers section
nl_NL: Dit invoerveld geeft de mogelijkheid om authenticatie te kiezen. Het biedt u de mogelijkeheid voor twee-weg authenticatie; Als je jezelf wilt authenticeren met gebruikersnaam en wachtwoord, kies dan "Gebruik gebruikersnaam en wachtwoord" uit het dropdown veld. Je kunt ook gebruik maken van het OAuth 2.0 protocol, welke een Client Id en Secret Key gebruiken. Voor deze optie selecteer je "Gebruik OAuth". Je kunt eenvoudig een Client Id en Secret key opvragen bij de betreffende SMTP server ontwikkelaars sectie

en: Use SMTP Authentication
nl_NL: Gebruik SMTP authenticatie

en: Don't Use SMTP Authentication
nl_NL: Gebruik geen SMTP authenticatie

en: Test Email Address
nl_NL: Test email adres

en: In this field, you would need to provide a valid Email Address in the inbox field on which you would like to receive Test email
nl_NL: In dit veld voer je een geldig email adres in waarop je het Test email bericht wilt ontvangen

en: Please provide Test Email Address
nl_NL: Voer een Test email adres in

en: In this field, you would need to provide a subject for Test Email
nl_NL: In dit veld vul je het onderwerp in voor het Test email bericht

en: Please provide Subject
nl_NL: Voer een onderwerp in

en: Email Content
nl_NL: Email inhoud

en: In this field, you would need to provide the content for Test Email
nl_NL: In dit veld voer je de inhoud in voor het Test email bericht

en: Send Test Email
nl_NL: Verstuur Test email

en: SMTP Debugging Output
nl_NL: SMTP debugging uitvoer

en: Checking your settings
nl_NL: Controleren van je instellingen

en: Result
nl_NL: Resultaat

en: Send Another Test Email
nl_NL: Stuur nog een Test email bericht

en: From Name Configuration
nl_NL: Afzender naam configuratie

en: If you would like to override the pre-configured name which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
nl_NL: Als je de standaard ingestelde afzendernaam wilt wijzigen kies je Vervangen uit de drop down en vica versa

en: From Email Configuration
nl_NL: Afzender email configuratie

en: If you would like to override your pre-configured Email Address which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
nl_NL: Als je het standaard ingestelde email adres wilt wijzigen kies je Vervangen uit de drop down en vica versa

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: In this field, you would need to provide a username to authenticate your SMTP details
nl_NL: In dit veld dien je de gebruikersnaam in te vullen voor het aanmelden op de SMTP server

en: Please provide username
nl_NL: Voer een gebruikersnaam in

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: In this field, you would need to provide a password to authenticate your SMTP details
nl_NL: In dit veld dien je het wachtwoord in te vullen voor het aanmelden op de SMTP server

en: Please provide password
nl_NL: Voer een wachtwoord in

en: Redirect URI
nl_NL: Doorstuur URI

en: Please copy this Redirect URI and Paste into Redirect URI field when creating your app
nl_NL: Kopieer en plak deze doorstuur URI in het Doorstuur URI veld bij het aanmaken van je app

en: Use OAuth (Client Id and Secret Key required)
nl_NL: Gebruik OAuth ( Client ID en Secret Key nodig )

en: Plain Authentication
nl_NL: Open verificatie

en: Login
nl_NL: Aanmelden

en: Please provide valid Client Id issued by your SMTP Host
nl_NL: Voer een geldig Client Id in uitgegeven door je SMTP host

en: Please provide valid Secret Key issued by your SMTP Host
nl_NL: Voer een geldige Secret Key in uitgegeven door je SMTP host

en: Please provide Client Id
nl_NL: Voer een Client Id in

en: Please provide Secret Key
nl_NL: Voer een Secret Key in

en: Yes, automatically send a Test Email upon clicking on the Next Step Button to verify settings
nl_NL: Ja, stuur automatisch een Test email bericht na het klikken op de "Volgende stap" button om de instellingen te controleren

en: Email Address
nl_NL: Email adres

en: In this field, you would need to add a valid Email Address in the inbox field from which you would like to send Emails
nl_NL: In dit veld vul je een geldig email adres in waarop je emails wenst te ontvangen

en: Please provide valid Email Address
nl_NL: Voer een geldig email adres in

en: Reply To
nl_NL: Antwoorden naar

en: In this field, you would need to add a valid Email Address that is automatically inserted into the Reply To field when a user replies to an email message
nl_NL: In dit veld voer je een geldig email adres in wat automatisch gebruikt wordt als Antwoord naar adres als een gebruik een email bericht beantwoord

en: Please provide Reply To Email Address
nl_NL: Voer een geldig Antwoord naar email adres in

en: Get Google Client Id and Secret Key
nl_NL: Haal een Google Client Id en Secret key op

en: Get Microsoft Client Id and Secret Key
nl_NL: Haal een Microsoft Client Id en Secret Key op

en: Get Yahoo Client Id and Secret Key
nl_NL: Haal een Yahoo Client Id en Secret Key op

en: Start Date
nl_NL: Start datum

en: Please provide Start Date
nl_NL: Voer een start datum in

en: This field shows starting date of Email Logs
nl_NL: Dit veld toont de start datum van de email logs

en: End Date
nl_NL: Eind datum

en: Please provide End Date
nl_NL: Voer een eind datum in

en: This field shows ending date of Email Logs
nl_NL: Dit veld toont de eind datum van de email logs

en: Submit
nl_NL: Versturen

en: Bulk Action
nl_NL: Massa actie

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Apply
nl_NL: Doorvoeren

en: Email To
nl_NL: Email naar

en: Action
nl_NL: Actie

en: Show Details
nl_NL: Toon details

en: Email Details
nl_NL: Email details

en: Email Debugging output
nl_NL: Email debugging uitvoer

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: Debugging Output
nl_NL: Debugging uitvoer

en: Show Debugging Output
nl_NL: Toon debugging uitvoer

en: Email Sent To
nl_NL: Email verzonden aan

en: Date/Time
nl_NL: Datum/Tijd

en: From
nl_NL: Van

en: Back to Email Logs
nl_NL: Terug naar de email logs

en: Automatic Plugin Updates
nl_NL: Automatische plugin updates

en: Please choose a specific option whether to allow Automatic Plugin Updates
nl_NL: Kies de specifieke optie om de Automatisch updates aan te zetten

en: Debug Mode
nl_NL: Debug modus

en: Please choose a specific option for Debug Mode
nl_NL: Kies de specifieke optie om de Debug modus aan te zetten

en: Remove Tables at Uninstall
nl_NL: Verwijder tabellen bij deinstalleren

en: Please choose a specific option whether to allow Remove Tables at Uninstall
nl_NL: Kies de specifieke optie om de tabellen te verwijderen bij deinstallatie aan te zetten

en: Monitoring Email Logs
nl_NL: Controleren email logs

en: This field is used to allow Email Logs to monitor or not
nl_NL: Dit veld geeft aan of de email logs in de gaten gehouden worden of niet

en: Show Mail Bank Menu
nl_NL: Toon Mail Bank menu

en: Please choose a specific role who can see Sidebar Menu
nl_NL: Kies de specifieke optie om aan te geven welke rol het zijmenu kan zien

en: Author
nl_NL: Auteur

en: Contributor
nl_NL: Bijdrager

en: Subscriber
nl_NL: Abonnee

en: Others
nl_NL: Overigen

en: Show Mail Bank Top Bar Menu
nl_NL: Toon Mail Bank in top menubalk

en: Please choose a specific option from Mail Bank Top Bar Menu
nl_NL: Kies de specifieke optie om Mail Bank in de top menubalk te tonen

en: An Administrator Role can do the following
nl_NL: Een administratieve rol kan het volgende

en: Please choose specific page available for the Administrator Access
nl_NL: Kies de specifieke pagina toegankelijk voor de administrator

en: Full Control
nl_NL: Volledige toegang

en: An Author Role can do the following
nl_NL: Een auteursrol kan het volgende

en: Please choose specific page available for Author Access
nl_NL: Kies een specifieke pagina toegankelijk voor een auteur

en: An Editor Role can do the following
nl_NL: Een editor rol kan het volgende

en: Please choose specific page available for Editor Access
nl_NL: Kies een specifieke pagina toegankelijk voor een editor

en: A Contributor Role can do the following
nl_NL: Een bijdragersrol kan het volgende

en: Please choose specific page available for Contributor Access
nl_NL: Kies een specifieke pagina toegankelijk voor een bijdrager

en: Other Roles can do the following
nl_NL: Overige rollen kunnen het volgende

en: Please choose specific page available for Others Role Access
nl_NL: Kies een specifieke pagina toegankelijk voor overige rollen

en: Please tick the appropriate capabilities for security purposes
nl_NL: Selecteer de betreffende mogelijkheden voor beveiligingsdoeleinden

en: Only users with these capabilities can access Mail Bank
nl_NL: Andere gebruikers met deze mogelijkheden hebben toegang tot Mail Bank

en: A Subscriber Role can do the following
nl_NL: Een abonnee kan het volgende

en: Please choose specific page available for Subscriber Access
nl_NL: Kies een specifieke pagina toegankelijk voor abonnees

en: Thank You!
nl_NL: Bedankt!

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
nl_NL: Vul het onderstaande formulier in als je mogelijkheden of uitbreidingen wilt aandragen welke niet in de plugin zitten

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
nl_NL: Als je een klacht of opmerkingen hebt, kun je ook het onderstaande formulier invullen

en: You can also write us on
nl_NL: Je kunt ons een een bericht sturen

en: Your Name
nl_NL: Uw naam

en: Please provide your Name which will be sent along with your Feedback
nl_NL: Voer uw naam in. Dit zal meegestuurd worden met uw terugkoppeling

en: Please provide your Name
nl_NL: Voer uw naam in

en: Your Email
nl_NL: Uw email

en: Please provide your Email Address which will be sent along with your Feedback
nl_NL: Voer uw email adres in. Deze zal worden meegestuurd met uw terugkoppeling

en: Please provide your Email Address
nl_NL: Voer uw email adres in

en: Please provide your Feedback which will be sent along
nl_NL: Voer uw bericht in

en: Please provide your Feedback
nl_NL: Uw bericht

en: Send Feedback
nl_NL: Terugkoppeling versturen

en: Sending Test Email to
nl_NL: Versturen van Test bericht aan

en: Email Status
nl_NL: Email status

en: Important Notice!
nl_NL: Belangrijke opmerking!

en: Congratulations! You have recently purchased Mail Bank Business Edition and now you would need to activate the license in order to unlock it!
nl_NL: Gefeliciteerd! U heeft recent Mail Bank zakelijke editie aangeschaft. U dient uw licentie te activeren!

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
nl_NL: Vul de verplichte details in en klik op Licentie valideren

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
nl_NL: Mocht u problemen ondervinden met het activeren van uw licentie, neem dan contact met ons op

en: Product Name
nl_NL: Product naam

en: Current Version
nl_NL: Huidige versie

en: Website URL
nl_NL: Website adres

en: Order ID
nl_NL: Ordernummer

en: API KEY
nl_NL: API Sleutel

en: Validate License
nl_NL: Licentie valideren

en: This field shows your Installed Product
nl_NL: Dit veld geeft uw geïnstalleerde product weer

en: This field shows your Installed Product Version
nl_NL: Dit veld toont de versie van uw geïnstalleerde product

en: This field shows your Website URL
nl_NL: Dit veld toont uw website adres

en: Please provide your Order ID  which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
nl_NL: Voer het ordernummer in welke u ontvangen heeft na aanschaf van dit product. Dit zal gebruikt worden om uw licentie te valideren

en: Please provide your API Key which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
nl_NL: Voer de API key in welke u ontvangen heeft na aanschaf van dit product. Het zal gebruikt worden om uw licentie te valideren

en: Please provide Order ID received after making the purchase
nl_NL: Voer het ordernummer in welke u ontvangen heeft

en: Please provide API Key received after making the purchase
nl_NL: Voer de API key in welke u ontvangen heeft
