Mail Bank - en to fr_FR translation catalogue (205 entries)

en: A Contributor Role can do the following
fr_FR: Un contributeur peut faire ceci

en: A Subscriber Role can do the following
fr_FR: Un abonné peut faire ceci

en: API KEY
fr_FR: Clé API

en: Account Setup
fr_FR: Réglage du compte

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: An Administrator Role can do the following
fr_FR: Un administrateur peut faire ceci

en: An Author Role can do the following
fr_FR: Un auteur peut faire ceci

en: An Editor Role can do the following
fr_FR: Un éditeur peut faire ceci

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure you want to delete Email Log?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer le journal des messages ?

en: Are you sure you want to delete Email Logs?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer les journaux des messages ?

en: Authentication
fr_FR: Authentification

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Automatic Plugin Updates
fr_FR: Mises à jour automatiques

en: Back to Email Logs
fr_FR: Retour vers les journaux des messages

en: Basic Info
fr_FR: Informations de base

en: Bcc
fr_FR: Cci

en: Bulk Action
fr_FR: Action groupée

en: Checking your settings
fr_FR: Vérification de vos règlages

en: Client Id
fr_FR: ID Client

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Congratulations! You have recently purchased Mail Bank Business Edition and now you would need to activate the license in order to unlock it!
fr_FR: Félicitations! Vous avez récemment acheté MAIL BANK Business Edition, maintenant vous devez activer la licence afin de débloquer le produit.

en: Contributor
fr_FR: Contributeur

en: Current Version
fr_FR: Version actuelle

en: Date/Time
fr_FR: Date/Heure

en: Debug Mode
fr_FR: Mode débogage

en: Debugging Output
fr_FR: Sortie de débogage

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Don't Override
fr_FR: Ne pas ignorer

en: Don't Use SMTP Authentication
fr_FR: Ne pas utiliser l'authentification SMTP

en: Editor
fr_FR: Editeur

en: Email Address
fr_FR: Adresse électronique

en: Email Content
fr_FR: Contenu du message

en: Email Debugging output
fr_FR: Résultat du débogage email

en: Email Details
fr_FR: Détails du message

en: Email Log Details
fr_FR: Détails des logs Email

en: Email Log has been deleted Successfully
fr_FR: Le journal des messages a été effacé avec succès

en: Email Logs
fr_FR: Journaux des messages

en: Email Sent To
fr_FR: Message envoyé à

en: Email Setup
fr_FR: Configuration de l'email

en: Email Setup has been updated Successfully
fr_FR: Les paramètres Email ont été mis à jour avec succès

en: Email Status
fr_FR: Statut du message

en: Email To
fr_FR: Message à

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Encryption
fr_FR: Chiffrement

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Feedbacks
fr_FR: Retours

en: From
fr_FR: De

en: From Email
fr_FR: Depuis l'adresse électronique

en: From Email Configuration
fr_FR: Configuration de l'adresse électronique de l'expéditeur

en: From Email is the inbox field that tells your recipient from which Email Address the messages are coming. If you would like to override the pre-configured From Email, then you would need to insert an Email Address in the inbox field
fr_FR: Email De est l'adresse email présentée comme expéditeur du message. Si vous souhaitez outrepasser l'adresse email pré-configurée vous devez taper une adresse dans le champ.

en: From Name
fr_FR: Nom d'expéditeur

en: From Name Configuration
fr_FR: Configuration du Nom d'expéditeur

en: From Name is the inbox field that tells your recipient who sent the messages. If you would like to override the pre-configured From Name, then you would need to insert the name in the inbox field
fr_FR: Nom De est présenté comme expéditeur du message. Si vous souhaitez outrepasser le nom pré-configuré vous devez taper un nom dans le champ.

en: Full Control
fr_FR: Contrôle total

en: Get Google Client Id and Secret Key
fr_FR: Obtenez un Client ID et une clé secrète GOOGLE

en: Get Microsoft Client Id and Secret Key
fr_FR: Obtenez un Client ID et une clé secrète MICROSOFT

en: Get Yahoo Client Id and Secret Key
fr_FR: Obtenez un Client ID et une clé secrète YAHOO

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
fr_FR: Si vous avez des suggestions ou des plaintes, vous pouvez utiliser le même formulaire ci dessous.

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
fr_FR: Si vous rencontrez des problèmes lors de l'activation de la licence, veuillez nous contacter à

en: If you would like to override the pre-configured name which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
fr_FR: Si vous souhaitez passer outre le nom pré-configuré qui sera utilisé lors de l'envoi des messages, alors vous devez choisir "Ignorer" dans la liste déroulante et vice-versa

en: If you would like to override your pre-configured Email Address which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
fr_FR: Si vous souhaitez passer outre l'adresse email pré-configurée qui sera utilisée lors de l'envoi des messages, alors vous devez choisir "Ignorer" dans la liste déroulante et vice-versa

en: If you would like to send an Email via different host, you would need to insert that specific host name like smtp.gmail.com in the inbox field
fr_FR: Ici spécifiez le serveur SMTP que vous souhaitez utiliser. Par exemple smtp.gmail.com.

en: Important Disclaimer!
fr_FR: Avertissement Important !

en: Important Notice!
fr_FR: Note importante!

en: In this field, you would need to add a valid Email Address in the inbox field from which you would like to send Emails
fr_FR: Dans ce champs, vous devez ajouter une adresse email valide qui servira d'adresse d'expéditeur (entête From)

en: In this field, you would need to add a valid Email Address that is automatically inserted into the Reply To field when a user replies to an email message
fr_FR: Dans ce champs, vous devez ajouter une adresse email valide qui servira d'adresse de réponse (entête Reply-to)

en: In this field, you would need to provide a password to authenticate your SMTP details
fr_FR: Dans ce champ, vous devrez fournir un mot de passe pour l'authentification SMTP

en: In this field, you would need to provide a subject for Test Email
fr_FR: Dans ce champ, vous allez devoir renseigner le sujet du message test

en: In this field, you would need to provide a username to authenticate your SMTP details
fr_FR: Dans ce champ, vous devrez fournir un nom d'utilisateur pour l'authentification SMTP

en: In this field, you would need to provide a valid Email Address in the inbox field on which you would like to receive Test email
fr_FR: Dans ce champ, vous allez devoir renseigner une adresse électronique valide sur laquelle vous souhaitez recevoir le message test

en: In this field, you would need to provide the content for Test Email
fr_FR: Dans ce champ, vous allez devoir renseigner le contenu du message test

en: Invalid Secret Key. Please rectify and try again!
fr_FR: Clé secrète invalide. Veuillez rectifier et réessayer.

en: It provides you an ability to choose a specific option for Encryption. If you would like to send an Email with TLS encryption, you would need to select Use TLS Encryption from the drop down or you could use SSL Encryption. For that you would need to select Use SSL Encryption from the drop down. If you would like to send an Email without encryption, you would need to select No Encryption from the drop down
fr_FR: Choisissez le type de cryptage que votre serveur SMTP demande. Vous avez le choix entre TLS, SSL ou pas de cryptage.

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
fr_FR: Merci de bien vouloir remplir le formulaire ci dessous si vous souhaitez proposer des fonctionnalités absentes du plugin.

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
fr_FR: Merci de remplir les détails requis et de cliquer sur Valider la licence pour la déverrouiller.

en: Licensing
fr_FR: Licence

en: Login
fr_FR: Identifiant

en: Mailer Settings
fr_FR: Paramètres du mailer

en: Mailer Type
fr_FR: Mécanisme d'expédition

en: Monitoring Email Logs
fr_FR: Surveillance des journaux des messages

en: Next Step
fr_FR: Étape suivante

en: No Encryption
fr_FR: Pas de chiffrement

en: Not Sent
fr_FR: Échec de l'envoi

en: Not available
fr_FR: Indisponible

en: Only users with these capabilities can access Mail Bank
fr_FR: Seuls les utilisateurs disposant de cette faculté peuvent accéder à Mail Bank

en: Order ID
fr_FR: ID de commande

en: Other Roles can do the following
fr_FR: Les autres rôles peuvent faire ceci

en: Others
fr_FR: Autres

en: Override
fr_FR: Ignorer

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Plain Authentication
fr_FR: authentification simple

en: Please choose a specific option for Debug Mode
fr_FR: Merci de choisir une option de mode débogage

en: Please choose a specific option from Mail Bank Top Bar Menu
fr_FR: Merci de choisir une option concernant le menu Mail Bank dans la barre d'administration

en: Please choose a specific option whether to allow Automatic Plugin Updates
fr_FR: Merci de choisir une option de mise à jour automatique du plugin

en: Please choose a specific option whether to allow Remove Tables at Uninstall
fr_FR: Merci de choisir une option concernant la suppression des tables lors de la désinstallation

en: Please choose a specific role who can see Sidebar Menu
fr_FR: Merci de choisir quels rôle peuvent voir le Sidebar Menu

en: Please choose an Action from Dropdown!
fr_FR: Veuillez choisir une action à partir du menu déroulant.

en: Please choose at least 1 record to delete!
fr_FR: Veuillez choisir au moins un élément à supprimer.

en: Please choose specific page available for Author Access
fr_FR: Merci de choisir les pages disponible pour le rôle auteur

en: Please choose specific page available for Contributor Access
fr_FR: Merci de choisir les pages disponible pour le rôle contributeur

en: Please choose specific page available for Editor Access
fr_FR: Merci de choisir les pages disponible pour le rôle éditeur

en: Please choose specific page available for Others Role Access
fr_FR: Merci de choisir les pages disponible pour les autres rôles

en: Please choose specific page available for Subscriber Access
fr_FR: Merci de choisir les pages disponible pour le rôle abonné

en: Please choose specific page available for the Administrator Access
fr_FR: Merci de choisir les pages disponible pour le rôle administrateur

en: Please copy this Redirect URI and Paste into Redirect URI field when creating your app
fr_FR: S'il vous plaît copiez l'URI de redirection et collez-la dans le champs URI de Redirection quand vous créerez votre app

en: Please provide API Key received after making the purchase
fr_FR: Veuillez renseigner la clé API reçue après avoir effectué l'achat.

en: Please provide Bcc Email
fr_FR: Veuillez renseigner une adresse électronique dans le champ Cci

en: Please provide Cc Email
fr_FR: Veuillez renseigner une adresse électronique dans le champ Cc

en: Please provide Client Id
fr_FR: Veuillez fournir l'ID Client

en: Please provide End Date
fr_FR: Veuillez renseigner une date de fin

en: Please provide From Email Address
fr_FR: S'il vous plaît, fournissez une adresse mail d'expéditeur

en: Please provide From Name
fr_FR: S'il vous plaît fournissez un nom d'expéditeur

en: Please provide Order ID received after making the purchase
fr_FR: Merci de fournir le numéro de commande que vous avez reçu après l'achat du produit.

en: Please provide Reply To Email Address
fr_FR: Merci de fournir une adresse de réponse

en: Please provide SMTP Host
fr_FR: Veuillez renseigner l'hôte SMTP

en: Please provide SMTP Port
fr_FR: Veuillez renseigner le port SMTP

en: Please provide Secret Key
fr_FR: Veuillez fournir la clé secrète

en: Please provide Start Date
fr_FR: Veuillez renseigner une date de début

en: Please provide Subject
fr_FR: Merci de renseigner un sujet

en: Please provide Test Email Address
fr_FR: Merci de renseigner une adresse électronique de test

en: Please provide password
fr_FR: Merci de renseigner un mot de passe

en: Please provide username
fr_FR: Merci de renseigner un nom d'utilisateur

en: Please provide valid Bcc Email Address
fr_FR: Veuillez renseigner une adresse électronique valide dans le champ Cci

en: Please provide valid Cc Email Address
fr_FR: Veuillez renseigner une adresse électronique valide dans le champ Cc

en: Please provide valid Client Id issued by your SMTP Host
fr_FR: Merci de fournir un Id Client et une clé secrète valide

en: Please provide valid Email Address
fr_FR: Veuillez fournir une adresse Email valide

en: Please provide valid Secret Key issued by your SMTP Host
fr_FR: Merci de fournir la clé secrète transmise par votre hôte SMTP

en: Please provide your API Key which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
fr_FR: Merci de fournir la clé API que vous avez reçu après l'achat du produit. Elle sera utilisée pour valider la licence.

en: Please provide your Email Address
fr_FR: Veuillez de renseigner votre adresse électronique

en: Please provide your Email Address which will be sent along with your Feedback
fr_FR: Merci de fournir l'adresse email qui sera utilisée pour votre retour d'information

en: Please provide your Feedback
fr_FR: S'il vous plaît fournissez votre Feedback

en: Please provide your Feedback which will be sent along
fr_FR: S'il vous plaît fournissez votre commentaire qui sera envoyer

en: Please provide your Name
fr_FR: Veuillez fournir votre nom

en: Please provide your Name which will be sent along with your Feedback
fr_FR: Merci de fournir le nom qui sera utilisé pour votre retour d'information

en: Please provide your Order ID  which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
fr_FR: Merci de fournir le numéro de commande que vous avez reçu après l'achat du produit. Il sera utilisé pour valider la licence.

en: Please tick the appropriate capabilities for security purposes
fr_FR: Merci de cocher les capacités de sécurité appropriées

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres module

en: Plugin Settings have been updated Successfully
fr_FR: Les paramètres ont été mis à jour avec succès

en: Previous Step
fr_FR: Étape précédente

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Redirect URI
fr_FR: URI de redirection

en: Remove Tables at Uninstall
fr_FR: Enlever les tables à la désinstallation

en: Reply To
fr_FR: Répondre à

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Roles & Capabilities
fr_FR: Rôles et aptitudes

en: Roles & Capabilities have been updated Successfully
fr_FR: Les rôles et aptitudes ont été mis à jour avec succès

en: SMTP Debugging Output
fr_FR: SMTP Sortie de Débogage

en: SMTP Host
fr_FR: Hôte SMTP

en: SMTP Port
fr_FR: Port SMTP

en: Save Settings
fr_FR: Sauvegarder les réglages

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Selected Logs have been deleted Successfully
fr_FR: Les journaux sélectionnés ont été effacés avec succès

en: Send Another Test Email
fr_FR: Envoyer un autre message test

en: Send Email via SMTP
fr_FR: Envoyer le message via SMTP

en: Send Feedback
fr_FR: Envoyer un commentaire

en: Send Test Email
fr_FR: Envoyer le message test

en: Sending Test Email to
fr_FR: Envoyer un message test à

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Settings
fr_FR: Règlages

en: Show Debugging Output
fr_FR: Montrer le résultat du débogage

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Show Mail Bank Menu
fr_FR: Afficher menu Mail Bank

en: Show Mail Bank Top Bar Menu
fr_FR: Afficher le menu Mail Bank dans la barre d'administration

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Status
fr_FR: État

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit
fr_FR: Valider

en: Subscriber
fr_FR: Abonné

en: Success!
fr_FR: Succès!

en: System Information
fr_FR: Information système.

en: Test Email
fr_FR: Message de test

en: Test Email Address
fr_FR: Adresse électronique de test

en: Test Email was not sent!
fr_FR: Le message de test n'a pas été envoyé!

en: Test Email was sent Successfully!
fr_FR: Le message de test a été envoyé avec succès!

en: Thank You!
fr_FR: Merci!

en: The OAuth is not supported by providing SMTP Host, kindly provide username and password
fr_FR: L'OAuth n'est pas supportée en fournissant un hébergement SMTP, fournissez le nom d'utilisateur et son mot de passe

en: The following php extensions are not found on your server or are currently disabled. These might create few problems in configuring Mail Bank. Please contact your WebHost to setup these extensions on your server.
fr_FR: Les extensions php suivantes n'ont pas été trouvées sur votre serveur ou sont désactivées. Cela peut créer quelques problèmes de configuration de Mail Bank. Contactez s'il vous plaît votre hébergeur pour installer ces extensions sur votre serveur.

en: This field is used to allow Email Logs to monitor or not
fr_FR: Ce champs permet d'autoriser ou non la journalisation des emails

en: This field provides you an ability to choose a specific option for Mailer Type. If you would like to send an Email via SMTP mailer, you would need to select Send Email via SMTP from the drop down or you could use PHP mail () Function
fr_FR: Ce champ vous permet de sélectionner le mécanisme d'expédition. Vous pouvez choisir entre un envoi via SMTP ou via la fonction PHP mail().

en: This field shows ending date of Email Logs
fr_FR: Ce champ montre la date de fin des logs Email

en: This field shows starting date of Email Logs
fr_FR: Ce champ montre la date de début des journaux Email

en: This field shows your Installed Product
fr_FR: Ce champ affiche le produit installé

en: This field shows your Installed Product Version
fr_FR: Ce champ affiche la version du produit installé

en: This field shows your Website URL
fr_FR: Ce champ affiche l'URL de votre site

en: This inbox field allows you to choose an appropriate option for authentication. It provides you the Two-way authentication factor; If you would like to authenticate yourself via Username and Password, you would need to select Use Username and Password from the drop down. You can also authenticate by an OAuth 2.0 protocol, which requires Client Id and Secret Key, for that you would need to select Use OAuth (Client ID and Secret Key) from the drop down. You can easily get Client Id and Secret Key from respective SMTP Server Developers section
fr_FR: Ce champ vous permet de choisir l'option d'authentification nécessaire pour votre serveur SMTP. Vous pouvez utiliser l'authentification double ou si vous souhaitez vous authentifier via Nom d'utilisateur et mot de passe, vous devrez sélectionner Utiliser Nom d'utilisateur et mot de passe dans le menu déroulant. Vous pouvez également authentifier par un protocole OAuth 2.0, qui exige id client et clé secrète. Pour Utiliser OAuth (numéro de client et clé secrète) dans la liste déroulante, vous devrez obtenir ces informations de votre serveur SMTP.

en: This inbox field is specified to provide a valid SMTP Port for authentication
fr_FR: Ce champ est utilisé pour permettre l'authentification SMTP via un port valide.

en: Use OAuth (Client Id and Secret Key required)
fr_FR: Utiliser OAuth (Id Client et clé secrète requis)

en: Use SMTP Authentication
fr_FR: Utiliser l'authentification SMTP

en: Use SSL Encryption
fr_FR: Utiliser le chiffrement SSL

en: Use TLS Encryption
fr_FR: Utiliser le chiffrement TLS

en: Use The PHP mail() Function
fr_FR: Utiliser la fonction PHP mail()

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Validate License
fr_FR: Licence valide

en: Website URL
fr_FR: Adresse du site

en: Yes, automatically send a Test Email upon clicking on the Next Step Button to verify settings
fr_FR: Oui, envoyer automatiquement un message de test pour vérifier les réglages lorsque vous cliquerez sur le bouton "Étape suivante".

en: You can also write us on
fr_FR: Vous pouvez également nous écrire à

en: You don't have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'acceder à cette page. Pour plus de permissions veuillez contacter un administrateur

en: Your Email
fr_FR: Votre adresse électronique

en: Your Feedback has been sent Successfully
fr_FR: Votre commentaire a été envoyé avec succès

en: Your License has been activated Successfully
fr_FR: Votre licence a été activée avec succès

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your request email has been sent Successfully
fr_FR: Votre requête a été envoyée avec succès
