Mail Bank - en to da_DK translation catalogue (200 entries)

en: Basic Info
da_DK: Grundlæggende information

en: Account Setup
da_DK: Kontoopsætning

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Email Setup
da_DK: E-mail opsætning

en: Email Logs
da_DK: E-mail Logs

en: Email Log Details
da_DK: E-mail Log Detaljer

en: Test Email
da_DK: Test E-mail

en: Plugin Settings
da_DK: Plugin indstillinger

en: Feedbacks
da_DK: Feedback

en: Roles & Capabilities
da_DK: Roller & Privilegier

en: Email Setup has been updated Successfully
da_DK: E-mail opsætning er blevet opdateret

en: Your Feedback has been sent Successfully
da_DK: Din feedback er sendt

en: Your request email has been sent Successfully
da_DK: Din anmodning er blevet sendt

en: Roles & Capabilities have been updated Successfully
da_DK: Roller & funktioner er blevet opdateret

en: Test Email was sent Successfully!
da_DK: Test Email blev sendt succesfuldt!

en: Test Email was not sent!
da_DK: Test E-mail blev ikke sendt!

en: Plugin Settings have been updated Successfully
da_DK: Plugin indstillinger er blevet opdateret

en: Please choose an Action from Dropdown!
da_DK: Vælg en handling fra Dropdown!

en: Please choose at least 1 record to delete!
da_DK: Vælg mindst en post der skal slettes!

en: Are you sure you want to delete Email Logs?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette e-mail logfiler?

en: Selected Logs have been deleted Successfully
da_DK: Udvalgte Logs er blevet slettet

en: Are you sure you want to delete Email Log?
da_DK: Er du sikker på du vil slette e-mail Log?

en: Email Log has been deleted Successfully
da_DK: E-mail Log er blevet slettet

en: The OAuth is not supported by providing SMTP Host, kindly provide username and password
da_DK: OAuth understøttes ikke ved at give SMTP Host, venligst angiv brugernavn og adgangskode

en: Invalid Secret Key. Please rectify and try again!
da_DK: Ugyldig hemmelig nøgle. Venligst korrigere, og prøv igen!

en: Licensing
da_DK: Licensering

en: Your License has been activated Successfully
da_DK: Din licens er blevet aktiveret Succesfuldt

en: Sent
da_DK: Sendt

en: Not Sent
da_DK: Ikke Sendt

en: Important Disclaimer!
da_DK: Vigtigt Ansvarsfraskrivelse!

en: You don't have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
da_DK: Du har ikke tilstrækkelig adgang til denne side. Kontakt venligst administrator for flere privilegier

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Override
da_DK: Tilsidesæt

en: Don't Override
da_DK: Må ikke tilsidesættes

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Subject
da_DK: Emne

en: Next Step
da_DK: Næste trin

en: Previous Step
da_DK: Forrige Trin

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: The following php extensions are not found on your server or are currently disabled. These might create few problems in configuring Mail Bank. Please contact your WebHost to setup these extensions on your server.
da_DK: Følgende php extensions findes ikke på din server eller er i øjeblikket deaktiveret. Disse kan skabe nogle problemer i at konfigurere Mail Bank. Kontakt din webhost til opsætning disse udvidelser på din server.

en: Please provide valid Cc Email Address
da_DK: Angiv gyldig Cc e-mail adresse

en: Please provide valid Bcc Email Address
da_DK: Angiv gyldig Bcc e-mail adresse

en: Please provide Cc Email
da_DK: Angiv venligst Cc E-mail

en: Please provide Bcc Email
da_DK: Angiv venligst Bcc E-mail

en: Mailer Settings
da_DK: Mailer Indstillinger

en: From Name
da_DK: Fra Navn

en: From Name is the inbox field that tells your recipient who sent the messages. If you would like to override the pre-configured From Name, then you would need to insert the name in the inbox field
da_DK: Fra Navn er indbakke feltet, der fortæller din modtager, hvem der sendte beskederne. Hvis du ønsker at tilsidesætte prækonfigureret Fra Navn, så ville du nødt til at indsætte navnet i indbakke feltet

en: Please provide From Name
da_DK: Angiv venligst Fra Navn

en: From Email
da_DK: Fra E-mail

en: From Email is the inbox field that tells your recipient from which Email Address the messages are coming. If you would like to override the pre-configured From Email, then you would need to insert an Email Address in the inbox field
da_DK: Fra E-mail er indbakke feltet, der fortæller din modtager, hvilken e-mail adresse meddelelserne kommer fra. Hvis du ønsker at tilsidesætte prækonfigureret Fra Email, så ville du nødt til at indsætte en e-mailadresse i indbakke feltet

en: Please provide From Email Address
da_DK: Angiv venligst Fra e-mail adresse

en: This field provides you an ability to choose a specific option for Mailer Type. If you would like to send an Email via SMTP mailer, you would need to select Send Email via SMTP from the drop down or you could use PHP mail () Function
da_DK: Dette felt giver dig en mulighed for at vælge en bestemt indstilling for Mailer type. Hvis du gerne vil sende en e-mail via SMTP, så vælg Send Email via SMTP fra drop down ellers kan du benytte PHP mail () funktionen

en: Send Email via SMTP
da_DK: Send E-mail via SMTP

en: Use The PHP mail() Function
da_DK: Brug PHP mail() Funktionen

en: If you would like to send an Email via different host, you would need to insert that specific host name like smtp.gmail.com in the inbox field
da_DK: Hvis du gerne vil sende en e-mail via forskellige værter, så er du nødt til at indsætte den specifikke host navn såsom smtp.gmail.com i indbakke feltet

en: Please provide SMTP Host
da_DK: Angiv venligst SMTP Host

en: This inbox field is specified to provide a valid SMTP Port for authentication
da_DK: Dette indbakke felt er specificeret til at give et gyldigt SMTP Port til godkendelse

en: Please provide SMTP Port
da_DK: Angiv venligst SMTP Port

en: Encryption
da_DK: Kryptering

en: It provides you an ability to choose a specific option for Encryption. If you would like to send an Email with TLS encryption, you would need to select Use TLS Encryption from the drop down or you could use SSL Encryption. For that you would need to select Use SSL Encryption from the drop down. If you would like to send an Email without encryption, you would need to select No Encryption from the drop down
da_DK: Det giver dig en mulighed for at vælge en bestemt indstilling for kryptering. Hvis du gerne vil sende en e-mail med TLS-kryptering, vælg Brug TLS-kryptering fra drop down eller du kan vælge at bruge SSL-kryptering. Hvis du gerne vil sende en e-mail uden kryptering, vælg venligst Ingen kryptering fra drop down

en: No Encryption
da_DK: Ingen kryptering

en: Use SSL Encryption
da_DK: Brug SSL-kryptering

en: Use TLS Encryption
da_DK: Brug TLS-kryptering

en: Authentication
da_DK: Godkendelse

en: This inbox field allows you to choose an appropriate option for authentication. It provides you the Two-way authentication factor; If you would like to authenticate yourself via Username and Password, you would need to select Use Username and Password from the drop down. You can also authenticate by an OAuth 2.0 protocol, which requires Client Id and Secret Key, for that you would need to select Use OAuth (Client ID and Secret Key) from the drop down. You can easily get Client Id and Secret Key from respective SMTP Server Developers section
da_DK: Dette indbakke felt tillader dig at vælge en passende indstilling til godkendelse. Det giver dig den Tovejs-godkendelse faktor; Hvis du gerne vil identificere dig via brugernavn og adgangskode, vælg Brug brugernavn og adgangskode fra drop down. Du kan også godkende ved en OAuth 2.0-protokol, som kræver Client Id og Secret Key, vælg Brug OAuth (Klient-id og Secret Key) fra drop down. Du kan nemt få Client Id og hemmelige nøgle fra de respektive SMTP Server udvikler sektioner

en: Use SMTP Authentication
da_DK: Brug SMTP godkendelse

en: Don't Use SMTP Authentication
da_DK: Brug ikke SMTP godkendelse

en: Test Email Address
da_DK: Test email adresse

en: In this field, you would need to provide a valid Email Address in the inbox field on which you would like to receive Test email
da_DK: I dette felt skal du angive en gyldig email adresse i tekst feltet. Denne adresse vil modtage test mail

en: Please provide Test Email Address
da_DK: Angiv venligst Test email adressen

en: In this field, you would need to provide a subject for Test Email
da_DK: I dette felt skal du angive emnet for din test mail

en: Please provide Subject
da_DK: Angiv venligst Emne

en: Email Content
da_DK: Email indhold

en: In this field, you would need to provide the content for Test Email
da_DK: I dette feltskal du skrive indholdet i din mail

en: Send Test Email
da_DK: Send test email

en: SMTP Debugging Output
da_DK: SMTP debugging output

en: Checking your settings
da_DK: Tjekker din indstillinger

en: Result
da_DK: Resultat

en: Send Another Test Email
da_DK: Send et nyt test email

en: From Name Configuration
da_DK: Afsender konfiguration

en: If you would like to override the pre-configured name which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
da_DK: Hvis du ønsker at anvende et andet navn end det forud-definerede, som bruges til at sende email, skal du vælge Overskriv fra drop-down

en: From Email Configuration
da_DK: Fra Email konfiguration

en: If you would like to override your pre-configured Email Address which will be used while sending Emails, then you would need to choose Override from the drop down and vice-versa
da_DK: Hvis du ønsker at anvende et andet navn end det forud-definerede, som bruges til at sende email, skal du vælge Overskriv fra drop-down

en: Username
da_DK:  Brugernavn

en: In this field, you would need to provide a username to authenticate your SMTP details
da_DK: I dette felt skal du angive et brugernavn til godkendelse af dine SMTP detaljer

en: Please provide username
da_DK: Angiv venligst brugernavn

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: In this field, you would need to provide a password to authenticate your SMTP details
da_DK: I dette felt skal du angive et kodeord til godkendelse af dine SMTP detaljer

en: Please provide password
da_DK: Angiv venligst kodeord

en: Redirect URI
da_DK: Omdiriger URI

en: Please copy this Redirect URI and Paste into Redirect URI field when creating your app
da_DK: Kopier venligst dette Redirect URI og sær det ind i Redirect URI feltet, når du laver din app

en: Use OAuth (Client Id and Secret Key required)
da_DK: Brug OAuth (Klient Id og Hemmelig nøgle er krævet)

en: Plain Authentication
da_DK: Klar authorisation

en: Login
da_DK: Log ind

en: Client Id
da_DK: Klient Id

en: Secret Key
da_DK: Hemmelig nøgle

en: Please provide valid Client Id issued by your SMTP Host
da_DK: Angiv venligst et gyldigt Klient id udstedet af din SMTP vært

en: Please provide valid Secret Key issued by your SMTP Host
da_DK: Angiv venligst en gyldigt Hemmelig nøgle udstedet af din SMTP vært

en: Please provide Client Id
da_DK: Angiv venligst Klient id

en: Please provide Secret Key
da_DK: Angiv venligst Hemmelig nøgle

en: Yes, automatically send a Test Email upon clicking on the Next Step Button to verify settings
da_DK: Ja, afsend automatisk en Test e-mail efter tryk på Næste knappen for at verficere opsætningen

en: Email Address
da_DK: E-mail adresse

en: In this field, you would need to add a valid Email Address in the inbox field from which you would like to send Emails
da_DK: I dette felt, ville du være nød til at tilføje en gyldig email adresse i indbakke feltet, hvorfra du gerne vil sende e-mails

en: Please provide valid Email Address
da_DK: Angiv venligst en gyldig e-mail adresse

en: Reply To
da_DK: Svar til

en: In this field, you would need to add a valid Email Address that is automatically inserted into the Reply To field when a user replies to an email message
da_DK: I dette felt, ville du være nød til at tilføje en gyldig email adresse, som automatisk indsættes i Svar feltet, når en bruger besvarer en e-mail

en: Please provide Reply To Email Address
da_DK: Angiv venligst Svar til E-mail adresse

en: Get Google Client Id and Secret Key
da_DK: Få Google Client Id & Secret Key

en: Get Microsoft Client Id and Secret Key
da_DK: Få Microsoft Client Id & Secret Key

en: Get Yahoo Client Id and Secret Key
da_DK: Få Yahoo Client Id & Secret Key

en: Start Date
da_DK: Start Dato

en: Please provide Start Date
da_DK: Angiv startdato

en: This field shows starting date of Email Logs
da_DK: Dette felt viser startdato for E-mail-Logs

en: End Date
da_DK: Slut Dato

en: Please provide End Date
da_DK: Angiv venligst Slutdato

en: This field shows ending date of Email Logs
da_DK: Dette felt viser slutdato for E-mail-Logs

en: Submit
da_DK: Indsend

en: Bulk Action
da_DK: Bulk Handling

en: Delete
da_DK: Slet

en: Apply
da_DK: Ansøg

en: Email To
da_DK: Email Til

en: Action
da_DK: Handling

en: Show Details
da_DK: Vis Detaljer

en: Email Details
da_DK: E-mail Detaljer

en: Email Debugging output
da_DK: Email fejlfindings output

en: Close
da_DK: Luk

en: Debugging Output
da_DK: Fejlfindings Output

en: Show Debugging Output
da_DK: Vis Fejlsøgningsudskrift

en: Email Sent To
da_DK: E-mail sendt til

en: Date/Time
da_DK: Dato/Tid

en: From
da_DK: Fra

en: Back to Email Logs
da_DK: Tilbage Til E-mail Logs

en: Automatic Plugin Updates
da_DK: Automatiske Plugin Opdateringer

en: Please choose a specific option whether to allow Automatic Plugin Updates
da_DK: Vælg en bestemt indstilling om du vil tillade Automatiske Plugin opdateringer

en: Debug Mode
da_DK: Fejlfindings Indstilling

en: Please choose a specific option for Debug Mode
da_DK: Vælg en bestemt indstilling til fejlfindings indstilling

en: Remove Tables at Uninstall
da_DK: Fjern Tabeller Under Afinstallering

en: Please choose a specific option whether to allow Remove Tables at Uninstall
da_DK: Vælg en bestemt indstilling, om at tillade Fjern Tabellerne Under Afinstallering

en: Monitoring Email Logs
da_DK: Overvågning af E-mail logfiler

en: This field is used to allow Email Logs to monitor or not
da_DK: Dette felt bruges til at tillade overvågning af e-mail Logs

en: Show Mail Bank Menu
da_DK: Vis Mail Bank Menu

en: Please choose a specific role who can see Sidebar Menu
da_DK: Vælg en bestemt rolle, der kan se Sidebar Menu

en: Author
da_DK: Skribent

en: Contributor
da_DK: Bidragsyder

en: Subscriber
da_DK: Abonnent

en: Others
da_DK: Andre

en: Show Mail Bank Top Bar Menu
da_DK: Vis Mail Bank Top Bar Menu

en: Please choose a specific option from Mail Bank Top Bar Menu
da_DK: Vælg en bestemt indstilling fra Mail Bank Top Bar Menu

en: An Administrator Role can do the following
da_DK: En Administrator Rolle kan gøre følgende

en: Please choose specific page available for the Administrator Access
da_DK: Vælg specifik side til rådighed for Administrator Adgang

en: Full Control
da_DK: Fuld Kontrol

en: An Author Role can do the following
da_DK: En Forfatter Rolle kan gøre følgende

en: Please choose specific page available for Author Access
da_DK: Vælg specifik side til rådighed for Forfatter Adgang

en: An Editor Role can do the following
da_DK: En Editor Rolle kan gøre følgende

en: Please choose specific page available for Editor Access
da_DK: Vælg specifik side til rådighed for Editor Adgang

en: A Contributor Role can do the following
da_DK: En Bidragsyder Rolle kan gøre følgende

en: Please choose specific page available for Contributor Access
da_DK: Vælg specifik side til rådighed for Bidragsyder Adgang

en: Other Roles can do the following
da_DK: Andre roller kan gøre følgende

en: Please choose specific page available for Others Role Access
da_DK: Vælg specifik side til rådighed for Andres Role Adgang

en: Please tick the appropriate capabilities for security purposes
da_DK: Afkryds de relevante funktioner af sikkerhedshensyn

en: Only users with these capabilities can access Mail Bank
da_DK: Kun brugere med disse funktioner kan få adgang til Mail Bank

en: A Subscriber Role can do the following
da_DK: En Abonnent`s Rolle kan gøre følgende

en: Please choose specific page available for Subscriber Access
da_DK: Vælg en specifik side til rådighed for Abonnent Adgang

en: Thank You!
da_DK: Mange Tak!

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
da_DK: Venligst udfyld nedenstående formular, hvis du ønsker at foreslå nogle funktioner, som ikke er i Pluginet

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
da_DK: Hvis du har nogle forslag/klager, kan du bruge den samme nedenstående formular

en: You can also write us on
da_DK: Du kan også skrive til os på

en: Your Name
da_DK: Dit Navn

en: Please provide your Name which will be sent along with your Feedback
da_DK: Angiv venligst dit navn, som vil blive sendt sammen med din feedback

en: Please provide your Name
da_DK: Angiv venligst dit navn

en: Your Email
da_DK: Din E-mail

en: Please provide your Email Address which will be sent along with your Feedback
da_DK: Angiv venligst din e-mail adresse, som vil blive sendt sammen med din feedback

en: Please provide your Email Address
da_DK: Angiv venligst din e-mail adresse

en: Please provide your Feedback which will be sent along
da_DK: Angiv venligst din feedback, som vil blive sendt sammen

en: Please provide your Feedback
da_DK: Angiv venligst din feedback

en: Sending Test Email to
da_DK: Sender Test Email til

en: Email Status
da_DK: E-mail Status

en: Important Notice!
da_DK: Vigtig besked!

en: Congratulations! You have recently purchased Mail Bank Business Edition and now you would need to activate the license in order to unlock it!
da_DK: Tillykke! Du har for nylig købt Mail Bank Virksomheds Version, aktiver licensen for at låse den op!

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
da_DK: Venligst udfyld de nødvendige oplysninger, og klik på Valider licens at låse den op

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
da_DK: Hvis du står over for eventuelle problemer med aktivering af licensen, kan du kontakte os på

en: Product Name
da_DK: Produktnavn

en: Current Version
da_DK: Nuværende Version

en: Website URL
da_DK: Webside URL

en: API KEY
da_DK: API NØGLE

en: Validate License
da_DK: Valider License

en: This field shows your Installed Product
da_DK: Dette felt viser dit installeret produkt

en: This field shows your Installed Product Version
da_DK: Dette felt viser dit installeret Produkt Version

en: This field shows your Website URL
da_DK: Dette felt viser din hjemmeside URL

en: Please provide your Order ID  which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
da_DK: Angiv venligst dit Ordre-id, som du har modtaget efter køb af produktet. Dette vil blive brugt til validering af Licensen

en: Please provide your API Key which you have received after purchasing the Product. This will be used for Validating the License
da_DK: Angiv venligst din API-nøgle, som du har modtaget efter køb af produktet. Dette vil blive brugt til validering af Licensen

en: Please provide Order ID received after making the purchase
da_DK: Angiv venligst Order-id modtaget efter købet

en: Please provide API Key received after making the purchase
da_DK: Angiv venligst API Nøgle modtaget efter købet

en: There is no changelog available.
da_DK: Der er ingen changelog til rådighed.

en: Check for updates
da_DK: Søg efter opdateringer

en: This plugin is up to date.
da_DK: Dette plugin er opdateret.

en: A new version of this plugin is available.
da_DK: En ny version af dette plugin er tilgængelig.

en: Unknown update checker status "%s"
da_DK: Ukendt opdateringscheckestatus "% s"
